Dnia 12.04 odbyło się kolejne już spotkanie na którym studenci z SKN Chirurgii Onkologicznej prezentowali podstawowy szycia chirurgicznego. Warsztaty odbyły się w ramach studenckiej konferencji ISSC i z tego powodu pierwszy raz prowadzone były w języku angielskim.
Uczestnicy zostali podzieleni na 5 osobowe zespoły. Do każdej grupy przydzielony został jeden instruktor, co zapewniło bardziej indywidualne podeście. Warsztaty rozpoczęły się od nauki zakładania węzłów chirurgicznych pod napięciem na dwa różne sposoby, z użyciem ręki dominującej a później niedominującej. Następnie rozdane zostały świńskie nóżki, których skóra ma zbliżone właściwości do skóry ludzkiej.
Na takim materiale uczestnicy mogli przećwiczyć zakładanie 4 rodzajów podstawowych szwów chirurgicznych: szew węzełkowy prosty, szew ciągły oraz szew materacowy poziomy i pionowy. Było to już szóste z kolei takie spotkanie, a drugie w tym roku.
Warsztaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem a miejsca rozchodzą się błyskawicznie. Wszystko to dzięki zaangażowaniu Martyny Kur, Michała Dudy, Szymona Radomskiego, Kaspra Gniadka, Andrzeja Lubiewskiego oraz Michała Brzezińskiego, którzy w profesjonalny sposób przybliżają technikę szycia chirurgicznego.
Dzięki wsparciu finansowemu ASO, warsztaty mogą odbywać się bezpłatnie. W przyszłości planowane są kolejne tego typu warsztaty oraz kurs szycia zaawansowany.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.
Tematyka wykładu skupiała się na profilaktyce pierwotnej i wtórnej raka piersi i szyjki macicy, ze szczególnym uwzględnieniem samobadania piersi. Oprócz prelekcji słuchaczki miały okazję nauczyć się badania piersi na naszym phantomie. Słuchaczki otrzymały materiały prelekcyjne drogą mailowa, aby mogły podzielić się nowo zdobytą więdzą z rodziną i znajomymi.
Serdecznie dziękujemy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku za zaproszenie i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.Wierzymy, że był to wstęp do dłuższej współpracy oraz, że Białe Soboty będą organizowane również w województwie łódzkim. W wydarzeniu brało udział 31 osób, w tym siedmioro lekarzy. Niemal 60 pacjentów miało okazję skonsultować swoje dolegliwości z internistami, chirurgiem onkologicznym oraz urologiem. Poza specjalistycznymi konsultacjami, dla uczestników Białej Soboty dostępne były: pomiar glikemii i cholesterolu, EKG, waga, wzrost, WHR, nauka samobadania piersi oraz kurs pierwszej pomocy. Potwierdzeniem znaczenia takich wydarzeń dla społeczności miast oddalonych od dużych ośrodków klinicznych są statystyki.
Około 10% pacjentów dostało instrukcje dotyczące pogłębienia diagnostyki zmian sugerujących nowotworową etiologię, między innymi guzy w piersiach, zmiany skórne oraz powiększenie gruczołu krokowego. Niemal połowa pacjentów leczona jest nieprawidłowo bądź leczona nie jest min. na nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność serca.
Wydarzenie poza funkcją społeczną, stanowi również możliwość nauki dla studentów, głównie poprzez samodzielne zbieranie wywiadu oraz uczestniczenie w badaniu lekarskim. SKN planuje w tym roku zorganizować jeszcze co najmniej 3 Białe Soboty.
Akcja została objęta patronatem Rektora GUMed. Zorganizowanie wydarzenia było możliwe dzięki wsparciu Gminy i Szkoły w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego.
Fundacja „Pomorze Dzieciom” to organizacja non-profit, organizująca działalność hospicyjną dla dzieci nieuleczalnie chorych. Powstała w 2014r, z inicjatywy ludzi związanych od lat z domową pediatryczną opieką paliatywną, nieustannie wierzących w jej sens, chcących się uczyć i rozwijać, by jak najlepiej służyć młodemu człowiekowi.
Wraz ze zwiększaniem zasięgu swojej działalności, Hospicjum potrzebuje nowych pracowników. Apelujemy więc, do wszystkich lekarzy specjalistów: pediatrii, neonatologii, anestezjologii, neurologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, medycyny rodzinnej, o zapoznanie się z ogłoszeniem. Nie bądźmy głusi na głos potrzebujących!
Zachęcamy również do wspierania działalności fundacji, o czym więcej dowiecie się na stronie głównej Hospicjum:
Metoda nauki PBL to nowoczesna, choć nie nowa idea nauki, która stosowana jest na wielu uniwersytetach na świecie – głównie technicznych oraz medycznych do nauki wiedzy praktycznej, ale także pracy w grupie, wspólnego rozwiązywania problemów, radzenia sobie z niedoborem wiedzy (gdyż uczestnicy warsztatów nie mają dostępu do wielu narzędzi poza wiedzą i inteligencją ukrytą w ich głowach połączonych lepszymi bądź gorszymi umiejętnościami komunikacyjnymi). Zajęcia z reguły odbywają się w dwóch, lub trzech spotkaniach pomiędzy którymi uczestnicy mają szansę zasięgnąć wiedzy w książkach, czy internecie.
To spotkanie ma otworzyć serię warsztatów skupiających się na doskonaleniu umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy – tego czego często brakuje w standardowym programie studiów lekarskich. Zapraszamy na kolejne spotkania! Stay tuned!
Studenci Anna Wiciejowska oraz Konrad Gądek uczestniczyli w ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej „Innowacyjne Terapie w Onkologii”, która odbyła się w Centrum Onkologicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas konferencji, która po brzegi wypełniona była wykładami i prezentacjami na tematy ściśle związane z onkologią kliniczną i radioterapią, udział aktywny wzięło 16-tu specjalistów, w tym 8-miu profesorów. Nasi przedstawiciele mieli okazję dowiedzieć się wielu nowinek, ale także praktycznych zagadnień prosto od lekarzy praktyków uchodzących za specjalistów w danych dziedzinach. Poruszane tematy obejmowały min. immunoonkologię – szczególnie terapię immunomodulującą, nowoczesne terapie ukierunkowane molekularnie, zmiany w podejściu klinicznym do chorych na raka płuca w związku z wydłużającym się w ostatnich latach spodziewanym czasem przeżycia oraz problematykę odpowiedniej sekwencji terapii zaawansowanego raka stercza.
Udział w konferencji był możliwy dzięki stypendiom otrzymanym od Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.Wydarzenie odbędzie się 7 maja 2018r, o godzinie 16:30 w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.Zapowiadamy, że to nie koniec kursów szycia w tym roku, kolejne zaplanowane są już na maj.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.
Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię – to hasło kolejnej, trzyletniej kampanii, promującej profilaktykę raka jelita grubego. Ponad 3 tysiące aktywnych zawodowo mieszkańców pomorza będzie mogło wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe.
Głównym celem projektu profilaktyki raka jelita grubego jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności mieszkańców województwa pomorskiego na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn (660 000 przypadków, 10%) i drugim u kobiet (570 000 przypadków, 9%). Prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 roku na nowotwory raka jelita grubego zachorowało 18 457 osób (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów).
Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać mężczyźni i kobiety aktywni zawodowe w wieku:
Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zachęcamy osoby spełniające kryteria do przebadania się. Jeśli jesteś za młody/za młoda – koniecznie przekaż rodzicom i dziadkom!